Gürsel Akay


Gürsel Akay  1960 yılında Ayvalık’ta doğdu. Kalamış İlkolu’nu bitirdikten sonra  Galatasaray lisesinde spor hayatı sırıkla yüksek atlamayla başlamıştır.  Takip eden yıllarda bu dalda Türkiye şampiyonluğu, milli sporculuğa kadar ilerlemiştir. Üniversite yıllarında dağcılıkla başlayan doğa sporları merakı, üniversite sonrası bisiklet ve dağcılığın bir sentezi olan dağ bisikletçiliğine yönelmiştir. 80’li  yıllarda  bisikletle uzun turlar yapmaya başlamıştır. Bu yıllarda bisikleti bir ulaşım aracı olarak o kadar çok yoğun kullanmıştır ki, bir çok gazete ve dergide  röportajları yayınlanmıştır. Gürsel Akay Türkiye’de bisiklet konusunda bazı ilklere imza atmıştır: 1995 yılında Erciyes dağına bisikletle çıkan ilk Türk’dür. Ayrıca yine bisikletle Kaçkar Dağlarının bisikletle ilk geçişi Gürsel Akay liderliğinde gerçekleşmiştir.

Gürsel Akay 2000 yılında Borneo’da dünyanın en zorlu macera yarışı kabul edilen 520  km.’lik 11 günlük “non-stop” Eco Challenge macera yarışını bitiren ilk Türk takımında yer almıştır. Etaplar bisiklet, trekking, dağcılık ve kanodan oluşuyordu..

2001 yılında Red Bull takımında yer alıp Sicilya’daki  Giants of Volcano yarışında Avrupa 7.liği kazanmıştır. Sonraki yıllarda yurt içinde birçok etkinlikte ve bisiklet turlarında  yer almıştır. 2009 yılında İskoçya’da yapılan 24 saatlik bisiklet maratonuna katılan tek Türk takımında yarışmıştır.

Sonraki yıllarda dağ bisikleti yarışlarında 50 yaş üstü   kategoride madalyalar kazanmıştır.

2013 yılında geri döndüğü sırıkla yüksek atlama yarışlarında veteran kategorisinde Balkanlarda ve Türkiyede çok kez şampiyonluklar, madalyalar elde etmiştir.

Halen ülkemizde yayınlanan Cyclist Türkiye ve  Pedal bisiklet dergilerinde yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca da Medyascope TV üzerinden yayınlanan haftalık “Gürsel Akay ile Bisiklet Sohbetleri” programını yapmaktadır.