Biyografi


Gürsel Akay Bisiklet Gürsel Akay Biyografi

Gürsel Akay Biyografi

Biyografi…

Gürsel Akay’ın merkezine  başta bisiklet olmak üzere sporun farklı kollarını koyduğu, sporla iç içe geçmiş hayatı 19 Nisan 1960 tarihinde Ayvalık’ta başlar.

Galatasaray Lisesi’nde geçirdiği yıllarda sırıkla yüksek atlamayla tanışır. Okul ve Galatasaray kulüp takımlarıyla katıldığı atletizm yarışlarında Türkiye şampiyonlukları kazanır. Aynı yıllarda milli atlet unvanını da alır. Sırıkla yüksek atlamanın yanı sıra, tüpsüz ve tüplü (SCUBA) dalış, dağcılık gibi sporun değişik alanlarına da merak salar.

İstanbul üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’ne devam ettiği yıllarda, klasik ve Prehistorik kazılarda fotoğrafçılık yapmaya başlar.

Bu sırada, 1981 yılında kurulan İstanbul Dağcılık İhtisas Kulübü’nün kurucu üyelileri arasında yer alır. 1981 ve 1990 yılları arasında Türkiye’de birçok zirve tırmanışı gerçekleştirir. Bunların arasında 1984 yılında zirvesine ulaştığı Ağrı Dağı da bulunur. Bu tırmanışlarda edindiği tecrübeleri dünyanın farklı yerlerinden gelen gezginlere “ekspedisyon” rehberliği yaparak aktarır.

1987 yılında askerliğini yaptığı sırada yüksek atlamaya tekrar dönerek, Silahlı Kuvvetler Atletizm yarışmalarında Sırıkla Atlama dalında Türkiye 3’üncülüğü kazanır.

1990 yılı, bisikletle hiç kopmayacak uzun soluklu ilişkisinin başladığı zaman olur. Bisikletle Türkiye içinde uzun turlar yapmaya başlar. Oysa 1990’lara kadar dağ bisikletinin Türkiye’de henüz esamesi bile okunmamaktadır. Bu spor dalının yaygınlaşmasını kendisine amaç edinen Gürsel Akay, 1990 yılından itibaren dağ bisikletinin Türkiye’de tanıtımı için çalışmalarda bulunmaya başlar.

1991 yılında Kaçkar Dağı’nı bisikletiyle geçmeyi dener.

1993 yılında ortağıyla Yeşil Bisiklet’i kurar. Burayı sadece bir ticari işletme olarak görmeyen Akay, bisikletin yaygınlaşması için faaliyetlerde bulunurken, sosyal sorumluluk projelerine de katılır. Mesela, yine 1993 yılında Türkiye’nin ilk bisiklet dergilerinden biri olan Yeşil Bisiklet dergisinin yayınlanması ve nükleer karşıtı etkinliklere Yeşil Bisiklet bünyesinde destek vermesi gibi.

1994 yılında Erciyes Dağı’nın 3916 metrelik zirvesine bisikletiyle ulaşır.

Kaçkar Dağı’nı 1995 yılında bir kez daha zorlar. Zorlu Kaçkar Dağı’nın zirvesine 1997 yılındaki 3’üncü denemesinde liderlik ettiği bisikletli ekibiyle ulaşır. Daha sonra 2002 yılında sırtında taşıdığı 4,5 yaşındaki kızıyla Kaçkar Dağları’nı bu defa yürüyerek geçer. 2004 yılında ise Kaçkarlar’da “Bisikletle 1 haftada 6000 metre” ekspedisyonunu ekip arkadaşlarıyla düzenler.

Bisiklet üzerine olan uzmanlığını her alana taşıyan Gürsel Akay, 1996 yılında düzenlenen Türkiye’deki ilk gerçek dağ bisikleti yarışında teknik destek sağlar. 1998 yılında ise ilk yerel antrenman dağ bisikleti yarışlarının düzenlenmesine katkıda bulunur.

2000’li yılların başından itibaren Gürsel Akay bisikletiyle yurtdışında katıldığı yarışma ve organizasyonlarda Türkiye’yi temsil eder. 2000 yılında Borneo’da dünyanın en zorlu macera yarışı kabul edilen 520 kilometrelik non-stop yarışını bitiren ilk Türk takımında yer alır.

2001 yılında, Sicilya’daki Red Bull Giants of Volcano yarışında takımıyla Avrupa 7’nciliği elde eder.

2009 yılında, İskoçya’da 24 saat bisiklet maratonuna katılan tek Türk takımında yer alır.

En son 2012 yılında Delta Gold MTB yarışlarında kendi yaş kategorisinde 3 madalya alır.

Aynı yıllarda, 2006 yılında gerçekleştirdiği Bisikletle Köprülü Kanyon Ekspedisyonu gibi etkinliklerle Türkiye içerisinde pedalına basmaya devam eder.

2013 yılına gelindiğinde sırıkla yüksek atlama sporuna bir kez daha geri döner. 2013 Balkan Şampiyonası’nda 50 yaş üstü sırıkla yüksek atlama kategorisinde 2’nciliği alır. 2014 Avrupa Veteranlar Şampiyonası’nda ise yine aynı kategoride 5’inci sırada yer alır.

Bisikleti sadece bir hobi veya sporun herhangi bir dalı olmanın ötesinde bir yaşam tarzı olarak gören Gürsel Akay, çeşitli panel ve seminerlerde sağlıklı beslenme konusunda konuşmalar yapmaktadır.

Bisikletin azim ve çalışma olduğu kadar paylaşım, dayanışma ve tutku olduğunu gösteren Gürsel Akay, 2014 Mart ayında kendi adıyla açtığı bisiklet mağazasında her yaştan ve kesimden bisikletseverlerle buluşmaya devam ediyor.